لوله پلی اتیلن

روند روبه رشد مواد پلاستیكی منجمله پلی اتیلن باعث شده كه لوله های پلی اتیلن جایگاه مناسبی در پروژه های عمرانی داشته باشند. با توجه به پیشرفتهای این صنعت امكان تولید در اقطار و فشارهای كاری مختلف فراهم شده است. لوله پلی اتیلن (لوله های PE) این امكان را به پیمانكاران و كارفرمایان داده كه پروژه های خود را عملی تر، كم هزینه تر ، سریعتر و مطمئنتر اجرا نمایند.در كشور ایران با توجه به داشتن شرایط جوی و موقعیت های اقلیمی كاربرد پلی اتیلن در اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار - انتقال آب انتقال فاضلاب (شبكه خانگی و صنعتی) شبكه گاز حائز اهمیت می باشد لوله پلی اتیلن براساس استاندارد DIN8076,8078 تولید می شوند.

شرکت آر تی پارسه جی لوله های تک جداره پلی اتیلن را با مواد دانسیته HDPE و از نوع مواد PE100وPE80 خودرنگ بروج تولید و عرضه می نماید. پلی اتیلن PE100 باتوجه به خاصیت ضداشعه ماورابنفش عملا مشکل لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن را برطرف نموده است.

استانداردهای لوله پلی اتیلن :

گارانتی وخدمات پس از فروش روتنگران پارسه

استاندارد لوله های پلی اتیلن براساس استاندارد DIN8074 و استاندارد ملی آن ISIRI 1331 و ISIRI 14421 برای لوله های پلی اتیلن PE100 با ضریب ایمنی 1/25 و شرایط دمائی 20 درجه با طول عمر50سال و فشارکاری مجاز تنظیم گردیده است.

لوله های پلی اتیلن در انواع مختلف PE 63- PE 80- PE 100 تولید و عرضه می گردد.
لوله های پلی اتیلن در مصارف آب، فاضلاب و گاز مورد استفاده قرار میگیرد.
لوله پلی اتیلن بصورت تکجداره، دوجداره و سه جداره تولید می گردد که هر کدام در پروژه ها کاربرد خاصی دارد.

لوله پلی اتیلن روتنگران پارسه

لوله پلی اتیلن تک جداره:
این لوله ها به صورت لوله های کلافی در قطرهای 20 تا 125 میلیمتر تولید می گردد. لوله پلی اتیلن تکجداره از سایز 1400 میلیمتر تا سایز 2400 میلیمتر در شاخه های 6، 9 و 12 متری تولید و عرضه می گردد.
لوله تکجداره پلی اتیلن عمدتاٌ جهت انتقال آب (تحت فشار)، انتقال فاضلاب، انتقال نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد. لوله پلی اتیلن تکجداره تا سایز 2000 میلیمتر در فشارهای 32-25-20-16-12-10-8-6-4-2 اتمسفر تولید و عرضه می گردد. جوش این لوله ها بصورت بات فیوژن الکتروفیوژن انجام می گردد.
لوله پلی اتیلن دوجداره:
لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت جهت انتقال فاضلاب و پل سازی کاربرد فراوانی دارد. لوله کاروگیت روتنگران پارسه در دو نوع لوله دوجداره کاروگیت و لوله اسپیرال کاروگیت مسلح در شاخه های 6 و 12 متری تولید و عرضه می گردد. این نوع لوله در فشارهای 16، 31.5 و 64 کیلو نیوتن کاربرد دارد.

موارد كاربرد لوله های پلی اتیلن:

انتقال فاضلاب شهری صنعتی
انتقال گاز رسانی
انتقال شبكه آبرسانی
انتقال هوا
انتقال مایعات نفتی و صنعتی
انتقال آب های زه كشی

ویژگیهای لوله های پلی اتیلن:

پایین بودن وزن
كم حجم و پایین بودن وزن لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله مشابه
امكان سهولت در حمل و بارگیری، سهولت در نصب، و سهولت در جابه جایی را فراهم نموده است
مقاومت در برابر اسیدها و بازها
لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های آهنی وفلزی دارای مقاومت بالاتری بوده ودربرابریكسری ازاسیدهاوبازهاازخودمقاومت نشان میدهند.
مقاومت دربرابر ضربه
لوله های پلی اتیلن به دلیل داشتن استحكام بالا در برابر فشارهای نیوتنی و بارهای داخلی مقاومت بالایی را دارند.
نصب سریع و آسان، لوله های پلی اتیلن به راحتی جوش كاری و نصب می شوند در صورت داشتن اتصالات فیتینگی لوله هابا یكدیگرمتصل شده ودرصورت جوش بات بعدازعملیات جوشكاری لوله های سردشده و استحكام بالا را خواهند داشت. لوله های پلی اتیلن به درخواست مشتری در شاخه های 6 و 12 متری تا سایز 110 به صورت كلافهای 100 متری تولید می شوند. نوع مواد مصرفی به در خواست مشتری تعیین می گردد.

لوله پلی اتیلن روتنگران پارسه

لوله گذاری لوله پلی اتیلن:

خط لوله شامل لوله ها، اتصالات، متعلقات، شیرها، حوضچه ها، منهول ها و سایر سازه هایی است که در خط لوله بکار گرفته میشوند. احداث خط لوله شامل مراحل حفر ترانش روباز، پی ریزی، بستر سازی، نصب لوله، خاکریزی مقدماتی، آزمایش هیدرولیکی، خاکریزی نهایی، شستشو، تست و راه اندازی کارهای تکمیلی است. ترانشه لوله گذاری کانالی است که طبق نقشه های اجرائی طرح و مشخصات فنی مورد نیاز جهت قرار دادن لوله و اتصالات احداث میشود. در عملیات لوله گذاری منظور از خاک انتخابی خاکی است که عاری از مواد آلی ، خاکهای یخ زده و سنگهای درشت و ریشه درختان است. این خاک جهت خاکریزی در زیر، اطراف و روی لوله مورد استفاده قرار میگیرد.سه نوع زمین در عملیات لوله گذاری وجود دارد. خاک انتخابی معمولا با سرند نمودن خاک بدست آمده از خاکبرداری اولیه ترانشه تهیه نمود.

 • زمین سنگی
 • زمین ریزشی
 • زمین معمولی

زمین سنگی زمینی است که برای حفر آن استفاده از مواد منفجره و یا ماشین آلات سنگین ضروری است.

زمین ریزشی زمینی است که برای حفر آن نیاز به انجام اقدامات پیشگیرانه ای همچون چوب بست یا سپر کوبی بوده و یا اینکه ترانشه باید با شیب مناسبی که از ریزش خاک جلوگیری کند حفر گردد. زمین معمولی زمینی است که زمین سنگی و زمین ریزشی نباشد. تامین بستر مناسب برای قراردادن لوله ها بسیار حائز اهمیت است. پی سازی با بتن، مواد سنگی، مصالح رودخانه ای و یا خاک انتخابی تا رسیدن به رقوم زیر بستر لوله گذاری صورت میگیرد. بعد از احداث پی مرحله بستر سازی کف ترانشه انجام میگیرد. بهتر است که دانه بندی مصالح بکار رفته در داخل ترانشه از یک نوع دانه بندی باشد و از تنوع دانه بندی مصالح در داخل ترانشه اجتناب شود.

مصالح با دانه بندی مناسب با حداقل فضای منفذی ratio void حداکثر باربری را تامین خواهد نمود.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن:

لوله پلی اتیلن لوله ترموپلاستیکی است که از پلیمریراسیون ماده اتیلن و اولفین همراه با دوده آنتی اکسیدان تهیه میشود. پلی اتیلن درسه نوع تجاری high density پلی اتیلن سنگین، low density پلی اتیلن سبک و medium density پلی اتیلن وزن متوسط به بازار عرضه میشود. لوله پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و بنابراین نیازی به پوشش خارجی و یا پوشش داخلی جهت نیاز به مقاومت در برابر خوردگی ندارد. لوله های پلی اتیلن با اندازه قطر خارجی آنها شناخته میشوند.

هم اکنون لوله پلی اتیلن PE 80 و PE 100 با استحکام بیشتر از لوله پلی اتیلن PE 63 در بازار موجود هستند. از جمله دیگر مزیتهای لوله پلی اتیلن ضریب زبری پایین است که مزیتهای هیدرولیکی را به همراه دارد. استانداردهای مورد استفاده برای لوله پلی اتیلن به شرح زیر است:

استاندارد ISIRI

 • ISIRI 1331
 • ISIRI 2002
 • ISIRI 2178

استاندارد ISO

 • ISO 161/1
 • ISO 3607

استاندارد BSI

 • BSI 6437, 3284
 • BSI 5556
 • BSI 6572
 • BSI 6730

استاندارد DIN

 • DIN 8075
 • DIN 8074
 • DIN 8076-3

استاندارد ASTM

 • ASTM D-3350
 • ASTM-D 2104
 • ASTM-D 2239
 • ASTM-D 2447
 • ASTM-D 3035
 • ASTM-D 2737

استاندارد AWWA

روش های اتصال لوله پلی اتیلن به یکدیگر

 • اتصال جوشی لب به لب (بات فیوژن)
 • اتصال فلنجی
 • اتصال پیچی
 • اتصال به روش الکتروفیوژنی

سایر روشهای اتصال لوله پلی اتیلن به شرح زیر است:

 • اتصال حرارتی بوشنی - socket fusion
 • جوش اکستروژنی- Extrusion Welding
 • روش واشر لاستیکی-O-Ring

حمل و نگهداری لوله پلی اتیلن

در زمان بارگیری و حمل و نقل لوله ها رعایت نکات زیر ضروری است:

 • پیمانکار باید به منظور سرعت بخشیدن در عملیات اجرائی جا به جایی لوله ها برنامه منظمی جهت حمل و نقل و انبارداری لوله ها از قبل داشته باشد.
 • اگر در زمان حمل و نقل و انبارداری لوله دچار آسیب شود قسمت آسیب دیده باید بریده شود و مورد استفاده قرار نگیرد.
 • کف وسیله حمل و نقل باید عاری از هرگونه اشیا تیز و برنده باشد.
 • جهت جا به جایی لوله و متعلقات نباید روی ریل فلزی یا روی الوار سر داده شوند و یا روی زمین غلطانده شوند.
 • در انبار لوله ها باید از تهویه مناسب استفاده شود و از تجمع هوا گرم در اطراف لوله جلوگیری شود.

حداقل عرض ترانشه مورد نیاز جهت لوله پلی اتیلن در صورتی که عرض ترانشه در اسناد طرح مشخص نشده باشد حداقل عرض ترانشه مورد نیاز کوچکترین عدد از دو مقدار زیر انتخاب میشود.

 • قطر خارجی لوله+400 میلیمتر
 • 25/1 برابر قطر خارجی لوله +300 میلیمتر

حداقل عرض ترانشه در خاکهای معمولی علاوه بر فضا جهت انجام تمهیدات حفاظتی لازم به موارد دیگری همچون قطر و سختی لوله و سختی مصالح دور لوله بستگی دارد که باید در اسناد طرح مشخص شود.حداقل عرض ترانشه در خاکهای متراکم باید به اندازه ای باشد که فضای کافی برای کار و نصب و ریختن خاک در اطراف و زیر لوله وجود داشته باشد.

بسترسازی جهت لوله پلی اتیلن

نوع بستر سازی و خاکریزی زیر و اطزاف لوله پلاستیکی در شرایط مختلف کاری بسیار حائز اهمیت است. در شکل زیر مقطع عرضی کارگذاری لوله پلی اتیلن نشان داده شده است.

خاک برداری ترانشه

خاکبرداری ترانشه باید به گونه ای صورت گیرد که دیواره های ترانشه تا پایان عملیات پایدار بماند. توجه داشته باشید که از خاکبرداری اضافی در هر مقطع باید اجتناب شود و بلافاصله بعد از پایان عملیات ترانشه باید پر شود.

کنترل آب داخل ترانشه

تا زمانی که داخل ترانشه حفر شده آب وجود داشته باشد نباید عملیات خاکریزی روی لوله انجام شود و همچنین از ورود آب های سطحی به داخل ترانشه باید جلوگیری شود.

 • آب های جاری در کف ترانشه

آب های ورودی به داخل ترانشه باید کنترل گردند. ایجاد موانع در کف ترانشه و مواد ریزدانه در کف ترانشه مانند شن ریزی به دلیل جلوگیری از حرکت آب بسیار حائز اهمیت است.

 • آب های زیرزمینی

زمانی که رقوم آب زیرزمینی از رقوم کف ترانشه بالاتر باشد تخلیه آب ضروری است.در چنین شرایطی سطح آب باید تا پی سازی زیر لوله پایین انداخته شود، بطوریکه کف ترانشه کاملا پایدار گردد. در چنین شرایطی جهت خروج و کنترل آب داخل ترانشه میتوان از پمپ های لجن کش، ژئوتکستایل یا لوله های زهکش استفاده کرد. به منظور جلوگیری از شناور شدن لوله کنترل سطح آب در تمامی مراحل نصب و اجرا حائز اهمیت است.

 • مصالح برای کنترل آب

جهت انتقال آب به حوضچه های تخلیه یا دیگر محل های زهکشی باید از مصالح دانه بندی مناسب جهت پی سازی زیر لوله، مصالح بستر و مصالح زهکشی استفاده کرد.

محافظت از دیواره ترانشه ها

زمانی که برای نگهداری دیواره ترانشه از سپرکوبی یا صندوقه استفاده شود، در زمان بیرون کشیدن سیستم های حفاظتی باید از عدم حرکت لوله و بسترسازی اطراف لوله اطمینان حاصل شود.گاهی در مواقعی که چوب بست تا زیر سطح خاکریز اطراف لوله ادامه پیدا میکند و باز کردن چوب بست باعث سست شدن پی ریزی زیر لوله میشود قسمتی از چوب بست در داخل ترانشه باقی می ماند.

بازرسی قبل از لوله گذاری

تمامی لوله ها و اتصالات باید قبل از نصب مورد بازرسی قرار گیرند و چنانچه ایرادی وجود داشته باشد توسط مشاور پروژه تصمیم بر تعویض یا تعمیر قسمت اسیب دیده میگیرند.

برش لوله

اگر نیازی به بریدن لوله بود سر لوله پس از بریدن باید کاملا سالم و بدون نقص باشد.برای بریدن لوله باید از تجهیزاتی استفاده شود که حداقل براده را در محل ایجاد کند. بعد از برش سطح لوله را کاملا مسطح کرده تا آماده برای جوش شود.

تمیز کردن لوله ها

داخل و خارج لوله ها باید با پارچه کاملا خشک و تمیز گردد.

نصب لوله و متعلقات

لوله ها را بر حسب تعداد شاخه و اقطار مورد نیاز به ترتیبی که باید نصب شوند در کنار ترانشه ریسه میشوند. جوش لب به لب لوله ها و اتصالات باید در خارج از ترانشه صورت گیرد.بدین منظور الوارهایی با ابعاد مناسب در فواصل معین روی ترانشه به نحوی قرار داده میشوند که کاملا در یک تراز باشند. شاخه لوله های پلی اتیلن که قرار است به هم جوش داده شوند طوری روی الوار قرار داده میشوند که محور هر دو شاخه لوله در محل اتصال در یک امتداد قرار گیرند.زیر لوله ها به تعداد کافی و در فواصل معین الوار قرار داده میشود تا از خم شدن لوله در اثر وزنش جلوگیری شود.

عملیات اتصال از یک طرف مسیر شروع شده و فرآیند اتصال به ترتیب یکی پس از دیگری انجام میشود.خط لوله تشکیل شده به آرامی باید در داخل ترانشه قرار گیرد.بدین منظور ماشین آلات مناسب باید مورد استفاده قرار گیرد.در این حالت تسمه را از زیر خط لوله عبور داده و به چنگک جرثقیل وصل میشود و جرثقیل لوله را بالا برده و خط لوله را از الوارها جدا می سازد. و سپس الوارها به نوبت از زیر خط لوله خارج میشود و قطعه خط لوله با کمک جرثقیل به آرامی در داخل ترانشه قرار میگیرد.

نصب شیرآلات و متعلقات

پشت بند و مهار بتنی

خم کردن لوله های پلی اتیلن به دو روش خم کردن سرد و خم کردن گرم صورت می گیرد.

خم کردن سرد لوله

لوله پلی اتیلن با قطر کوچک انعطاف پذیری زیادی دارد و بنابراین امکان دارد برای تغییر مسیر و زاویه خط لوله بدون استفاده از زانویی یک شاخه لوله را خم کرده و زاویه مد نظر بدست بیاید. زانویی که از خم کردن لوله بدست می آید می بایست بدون هیچ گونه آسیب یا ترک باشد. در مواردی که ایجاد زانویی با زاویه مورد نظر از طریق خم لوله امکان پذیر نباشد، تغییر امتداد مد نظر در خط لوله از طریق ترکیبی از زانویی های استاندارد صورت می گیرد.

خم کردن گرم لوله

جهت خم کردن لوله پلی اتیلن با شعاع کمتر میتوان از دستگاههای دمنده هوا داغ یا حمام روغن استفاده شود. در این مورد باید از حرارت دادن موضعی اجتناب کرد.دمای مورد نیاز برای خم کردن لوله پلی اتیلن 105 تا 140 درجه ی سانتیگراد است .

در طول مدت زمان حرارت دهی باید به این نکته توجه داشت که از افزایش دما بیش از دمای نرم شدن اجتناب شود. زیرا در این صورت دیواره لوله در دمای نرم شدن از شکل اصلی خود خارج میشود و دیگر قابل استفاده نیست.بعد از اینکه لوله تا رسیدن به درجه مناسب گرم شد لوله را به دور قلابی ثابت کرده و تا سرد شدن کامل لوله به همین حالت نگه داشته میشود. قلاب مورد نظر به صورتی می باشد که بعد از سرد شدن لوله تا حدودی به حالت اول برگشت داده شده و به زاویه مد نظر برسد.

خاکریزی اولیه روی لوله های نصب شده

قبل از انجام آزمایش هیدرواستاتیک باید اطراف و روی لوله ها با خاک مناسب پر شود و متراکم گردد تا خط لوله بر اثر فشار داخلی هنگام اجرا آزمایشات در جا خود تکان نخورد.توجه داشته باشید که تمامی متعلقات و شیرآلات باید در این مرحله قابل رویت باشد تا در صورتی که نشتی وجود داشت به راحتی محل نشت قابل شناسایی باشد.چنین خاکریزی خاکریزی مقدماتی نامیده میشود.در خاکریزی مقدماتی بدنه هر شاخه لوله در زیر خاک قرار میگیرد اما اتصالی ها بیرون از خاکریزی مقدماتی قرار میگیرد.

تمیز کردن خط لوله

خط لوله پلی اتیلن هم درست مانند سایر خط لوله ها در این مرحله باید تمیز شود.

آزمایش هیدرواستاتیک خطوط لوله نصب شده

جهت انجام تست لوله به ترتیب زیر عمل می شود:

 • در پایین ترین نقطه خط لوله انشعابی ایجاد میشود که از طریق آن بتوان آب تحت فشار را وارد خط لوله کرد.
 • از طریق پمپ آب تمیز وارد خط لوله میشود و سپس با باز کردن شیر هوا در مسیر لوله، هوای موجود در خط لوله ای مورد آزمایش قرار گرفته است بطور کامل تخلیه میشود.
 • اگر در طول مسیر خط لوله مورد آزمایش نشتی وجود داشته باشد باید آزمایش متوقف شود و نقص برطرف شود.پس از آن خط لوله دوباره با آب پر میشود، بطوریکه در قسمت اتصالات نشتی وجود نداشته باشد.
 • در این مرحله از طریق پمپ پیستونی دستی مخصوص و یا هر پمپ دیگری که مورد تایید مهندس مشاور پروژه باشد تزریق آب به داخل خط لوله و افزایش فشار خط لوله صورت می گیرد. در این مرحله فشار به حد فشار مورد نظر آزمایش رسیده و در طی مدت زمان مورد نظر این فشار حفظ می گردد.
 • خط لوله مورد آزمایش حداقل به مدت 2 ساعت تحت فشار آزمایش نگهداشته می شود. مدت زمان فوق می تواند از کارخانه تولید کننده لوله نیز استعلام شود.
 • اگر گرما لوله پلی اتیلن از 30 درجه سانتیگراد بیش تر باشد نباید لوله را تحت آزمایش هیدرواستاتیک قرار داد.

نتیجه آزمایش هیدرواستاتیک

 • پس از قطع پمپاژ آب به داخل خط لوله و بعد از گذشت زمان 1 ساعت، در صورتی نتیجه آزمایش مورد قبول واقع می شود که مقدار آب لازم برای تامین فشار به مقدار اولیه، از مقدار 3 لیتر در هر کیلومتر خط لوله به ازای هر 25 میلیمتر قطر داخلی لوله و برای هر 3 اتمسفر فشار تست در بیست و چهار ساعت تجاوز نکند.
 • فراموش نشود که مدت زمان آزمایش باید از کارخانه تولید کننده لوله نیز استعلام شود.
 • اگر در طول زمان آزمایش افت فشار قابل توجه باشد و نشت آبی ملاحظه نشود، به این معناست که مقدار هوای محبوس داخل خط لوله زیاد بوده و باید نسبت به تخلیه این هوا اقدام شود و مجددا نسبت به انجام آزمایش اقدام شود.
 • بعد از انجام آزمایش فشار داخل خط لوله به آرامی کاهش داده میشود تا به شرایط پیش از آزمایش برسد.
 • اگر به هر دلیلی نیاز به اجرا آزمایش مجدد وجود داشته باشد باید فاصله زمانی مناسب بین دو آزمایش در نظر گرفته شود.

خاکریزی روی لوله های نصب شده

پس از انجام آزمایشهای مربوطه و تایید مهندسین مشاور خاک ریزی داخل ترانشه را ادامه میدهید و تکمیل می نمایید. بدین ترتیب روی لوله ها با خاک پر میشود و خاکریزی در حد مورد نیاز متراکم میشود.قسمتهایی از خط لوله که جهت انجام آزمایش هیدرواستاتیک با خاک پوشانده نشده بود با خاک مناسب خاکریزی می گردد.عملیات خاکریزی روی لوله در لایه های با ضخامت 15 سانتی متر ادامه پیدا می کند و هر لایه را تا حد 90 درصد متراکم میکنند. در مواردی که خط لوله در معرض تردد وسایل نقلیه سنگین باشد ضخامت پوشش خاکی روی لوله نباید از 60 سانتی متر کمتر باشد. اما در مکان هایی که مکان نصب لوله گذرگاه وسایل نقلیه سبک است برای ضخامت خاک روی لوله در حدود 30 تا 45 سانتی متر مناسب است.

تماس با ما

برای خرید و مشاوره محصولات همین حالا با ما تماس بگیرید

تلفن های تماس

026-32701094

026-32748284

تلفن همراه

09121249231

ایمیل و وبسایت

rothengaran@gmail.com

www.rtgparse.com